Nezařazené

Měření tepu při sportovních aktivitách – optika vs. hrudní pás

V posledních několika letech se na poli sporttesterů objevila novinka, která mnohým uživatelům učarovala. Přímo na spodní stranu hodinek je zabudována technologie, která dokáže měřit tepovou frekvenci, tzv. optika. Výrobci nyní vedou boj o zákazníka tím, že se snaží zpřesňovat optické snímače a zároveň je integrují i do levnějších modelů. Jak tato technologie funguje? A pro koho je vlastně vhodná?
výškový profil
Optické snímače jsou v podstatě světelné diody. Jejich úkolem je prozářit kůži a zachytit zpět odražené světlo. Na základě toho, kolik světla se odrazí, vypočítávají tepovou frekvenci. Jak je to možné? Čím více krve protéká krevním řečištěm, tím více se mění barva kůže. A jak z optiky víme, různé barvy odrážejí různé množství světelných paprsků. Velkou výhodou tohoto stylu měření je celodenní snímání. Hodinky totiž sundávat nemusíme, jsme zvyklí je nosit celodenně. Na základě změn v TF pak může přístroj pomocí složitých algoritmů spočítat, kolik kalorií jsme spálili a určit tak, zda je naše denní zátěž optimální. Jenže to má i své nevýhody.
V první řadě jde o to, že prokrvení kůže je závislé například na teplotě okolí. Čím je chladněji, tím déle bude trvat, než se kůže prokrví. Zároveň tímto způsobem nelze postihnout aktuální změny, vždy dochází ke zpoždění, což může vadit, především pokud běháte podle TF. Optické snímače tak budou vyhovovat spíše těm, kteří vyžadují kontrolu celodenní aktivity, nepotřebují znát aktuální tepovou frekvenci.
Hrudní pás naproti optice sbírá data přímo činnosti srdce. Tím pádem dokáže ihned informovat o změně tepu. Funguje na principu elektrických impulsů. Přesnost hrudních pásů si v ničem nezadá s přesností lékařských přístrojů EKG. Nevýhodou však je nepohodlnost jejich nošení. Stahují hrudní koš a prakticky je nelze nosit celý den. Navíc moderní přístroje dokáží měřit i běžecké veličiny jako kadenci, délku kroku či jak dlouho trvá kontakt chodidla s podložkou.
sportovní hodinky
Výběr je tedy čistě na vás. Pokud chcete mít pod kontrolou aktivitu po celý den, zvolte optiku, pokud hraje prim aktuální tepovka, zvolte pás. Výrobci ale nabízejí používání optiky a pásu zároveň, a to především u lepších modelů.

You may also like...