Plitvická jezera

Tento národní park se nachází v Chorvatsku, kousek od hlavního města Chorvatska Záhřebu. Cesta tam z Brna trvá přibližně 11 hodin a opravdu to stojí za to. Park se nachází na horním toku řeky Korany. Nachází se mezi vápencovými masivy kousek od města Zadar a nedaleko hranic s Bosno a Hercogovinou.
plitvická jezera v Chorvatsku
Celkem si zde můžete prohlédnout sto čtyřicet vodopádů a dvacet jeskyní. Stromy, které naleznete v lese jsou převážně buky, smrky, jedle a tisy. Kromě toho v pro turisty nepřístupné části lesa nachází několik dravců jako vlci, medvědi anebo srny či divoká prasata.
Pokud se chystáte park navštívit připravte si na to celý den, abyste si atmosféry a přírody pořádně užili. Turistické stezky se klikatí pod vodopády a nad jezery. Park je velmi navštěvovaný, denně se zde vystřídá kolem dvaceti tisíc turistů, takže je potřeba obrnit se i jistou dávkou trpělivosti a schovívavosti.
vodopád plitvická jezera
Po parku je zakázáno jezdit na cyklistickém kole nebo na jiných motorových prostředků. Pro pohyb můžete využít místního autobusu, který přepravuje turisty po zastávkách, které jsou určené na mapkách, které dostávají turisti hned po příchodu zadarmo. Dalším prostředkem k přepravení jsou lodě. Ty se pohybují po třech přístavech a převážejí cestující přes nádherně průzračnou vodu při kterém si můžete prohlédnout hladinu zblízka. Čekání na dopravní prostředky bývá někdy delší, na autobus se může čekat až hodinu.
loď na jezeře
V celém areálu si můžete prohlédnout celkem čtyři dolní jezera a dvanáct horních. Nejvyšší jezero je Prosčánské a největší je Kozjak. Mimo jiné je zde také unikátní fauna a flora. Konkrétně zde roste několik vzácných rostlin jako několik druhů orchidejí nebo lilií. 
Pokud se těšíte, že se smočíte v průzračné vodě, tak vás zklamu. Po celém areálu národního parku platí přísný zákaz koupání pod hrozbou pokuty.
Vstupné je 250 kun pro dospělé, 160 pro studenty a 120 pro děti od 7 do 18. Děti do sedmi let mají vstup na Plitvická jezera zdarma.

You may also like...