Nezařazené

Sdílíte na internetu fotky svého dítěte? Myslete na možná rizika

V dnešní době vládne světem kult sociálních sítí a lidi se rádi chlubí svými zážitky veřejně. Fotky z dovolených, ale dokonce i z porodního sálu a dalších intimních životních situací už nejsou tabu. Na internetu se v posledních letech roztrhl pytel s maminkami, které si budují svůj profil nebo blog právě na svých dětech. Každý den přidávají jejich fotky nebo videa v různých životních situacích. Kromě toho, že je tak jejich děťátko vidí neustále s mobilem či foťákem v ruce, měly by se rodiče zamyslet nad tím, jestli dítě takovým chováním do budoucna nepoškozují nebo dokonce neohrožují.
miminko v hnízdečku

Nahé děti na internetu?

Na hřiště nebo na nákup byste svoje dítě nahé asi nevzali. Mnoho rodičů však ještě stále přes dnešní informovanost nemá problém dát na internet zdánlivě „nevinnou“ fotku. Nahé dítě v koupelně, na pláži, u bazénu. Možná nám to přijde roztomilé, ale nevíme, kdo všechno takové fotky může vidět. Pokud se budeme bavit o tom nejhorším způsobu zneužití fotografií, jde logicky o různé pedofilní sítě, které takové fotografie vyhledávají a následně je používají.
ikony telefonu

Nezesměšňujme svoje děti

Kromě takového zneužití je ale i nutné myslet na to, zda snímky z určitých situací nebudou pro dítě za pár let ponižující. Děti umí být zlé, a jakmile fotky jednou zveřejníte, na internetu zůstanou . Většina sociálních aplikací má ve smluvních podmínkách uvedeno, že fotky se po zveřejnění stávají jejich majetkem. Určitě není vhodné zveřejňovat fotky pokakaných plínek, miminek na nočníku. Stejně tak ale fotky, které představují vyhrocené emoce a negativní situace, například když se dítě vzteká nebo je nemocné. Uvědomte si, že dítě není hračka, ale samostatná osobnost, která má právě na své soukromí.

Dodržujte alespoň základní pravidla

Pokud chcete na nějaké internetové úložiště nahrát fotky, aby se na ně mohli podívat příbuzní nebo přátelé, alba zaheslujte.

Rozhodně, zejména pokud máte veřejný profil nebo více sledujících, nesdílejte fotky, ze kterých lze určit, kde se dítě v pravidelných intervalech pohybuje. Máme na mysli různé kroužky, školku nebo školu.

Pokud fotíte na dětských oslavách nebo besídkách, nezveřejňujte cizí děti! Určitě ne bez souhlasu jejich rodičů.


You may also like...