3D tisk není drahý, jak se zdá

S 3D tiskem jdou vykouzlit opravdu zajímavé tvary. To ví každý, kdo má nějakou zkušenost s touto moderní výrobní technologií. Pokud máte tyto zkušenosti i vy, jistě vás zajímá, kolik stojí zakázková výroba při využití této technologie. Někomu by se mohlo zdát, že jde o finančně náročnou záležitost, avšak závisí to na mnoha parametrech. Jedním z nich je třeba i to, jak je součást složitá, mezi další pak patří třeba časová náročnost či třeba spotřebovaný materiál. To všechno dokáže ovlivnit výslednou částku za 3D tisk.

výrobek 3D tisku

Když hledáte nějaký ceník, podle kterého byste se mohli orientovat, možná narazíte na problém, že každý výrobce má ceny nastavené zcela jinak. Je to naprosto stejné jako třeba se zakázkovou výrobou nábytku. Zatímco jeden truhlář má nastavené částky poměrně nízko, jiný, třeba mnohem známější a zkušenější člověk, to bude mít nastavené jinak. To stejné je třeba respektovat i v rámci 3D tisku ceny.

kovový 3D tisk

Je třeba smýšlet prakticky

Nechcete-li podcenit přípravu na výrobu, je dobré si alespoň orientačně spočítat spotřebu materiálu nebo třeba spotřebu elektrické energie. To jsou naprosto dva minimální výdaje, bez kterých to nepůjde. K těm je však třeba připočíst práci v základním programu, kde se vytváří kód pro samotnou tiskárnu, případně také další práce, které mají co dočinění s finální podobou výrobku. Je toho mnoho, na co se třeba myslet. Z tohoto důvodu je nejvhodnější možnost kontaktovat samotné výrobce, kteří vám na základě těchto parametrů mohou částku spočítat:

  • Typ materiálu = k mání je mnoho materiálů, přičemž každý je jinak finančně náročný
  • Množství materiálu = obecně platí, čím více, tím dražší tisk bude
  • Vaše časová náročnost = čím více spěcháte, tím to bude dražší
  • Nutnost dalších úprav = pakliže je třeba odříznout podpory nebo třeba zbrousit povrch, bude to znamenat peníze navíc
  • Dodání včetně nebo bez kódu = pokud byste dodali bez, pak je třeba počítat s prací, která zahrnuje převod 3D modelu do kódu

You may also like...