Prostata? Co to je?

Prostata je velmi citlivé téma pro muže, problémy s ní mívá mnoho mužů kolem padesáti let, u mužů nad 60 let je pravděpodobnost zhruba 60%, proto by měli muži nad 50 let docházet jednou až dvakrát do roka na preventivní prohlídky, které jsou jim doporučeny od lékaře, protože počáteční příznaky nemusejí být znatelné, ale lékař je spolehlivě odhalí a může se tak předejít vážnějším problémům. Co to ta prostata vlastně je? Jiným názvem předstojná žláza a je to mužská přídatná pohlavní žláza uložená pod močovým měchýřem, která produkuje sekret, který tvoří až 30% ejakulátu a podporuje životaschopnost spermií. 
Obličej postaršího muže
Jaké mohou být příznaky problému s prostatou?
Časté močení, především v noci.
Velká potřeba se vyprázdnit, ale po vykonání potřeby se dostaví pocit nedostatečného vyprázdnění.
Bolest a pálení při močení.
Slabý proud moči a přerušované močení.
Krev v moči nebo v ejakulátu.
Problémy s erekcí.
Senior na procházce
Jaké jsou důvody problémů s prostatou?
Akutní záněty nejsou příliš časté, ale příznaky jsou velmi výrazné, nejčastějším důvodem jsou bakterie. Příznaky jsou horečky, bolestivé palčivé močení, bolest v podbřišku.
Chronické záněty bývají příčinou nedoléčeného akutního zánětu, mívá pozvolný průběh, tudíž zpočátku muž váhá, zda má navštívit lékaře, přitom následky neléčeného chronického zánětu mohou být život ohrožující, tímto problémem trpí zhruba 30% mužů kolem padesáti let.
Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) výskyt je u mužů, kterým obvykle bývá více než 50 let, protože důvodem je narůstající věk a tudíž hormonální aktivita. Prostata se pak zvětšuje a začne tlačit na močovou trubici, proto vznikají již známé příznaky. Prostata v mládí je velká asi jako kaštan a ve stáří připomíná velikostí spíše pomeranč.
Zhoubný nádor prostaty, četností nádorového onemocnění u mužů, je v ČR na třetím místě. Při neléčeném karcinomu dochází i k prorůstání do močových cest nebo může metastazovat např. do plic a nejčastěji do kostí.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...