Věčný boj s plevelem – Jak si to můžete maximálně usnadnit?

Bojujete také na své zahradě neustále s plevelem? Pokud si už nevíte rady a trhat ho ručně vás už nebaví, zkuste na to jít úplně jinak. Poradíme, jak. 

Věčný boj s plevelem – Jak si to můžete maximálně usnadnit? 

Máte u svého domu zahradu a snažíte se na ní pěstovat si hezký trávník, máte tam kytičky nebo dokonce záhonky s ovocem nebo zeleninou? Chcete mít zahradu dokonalou a chcete, aby se vaší úrodě maximálně dařilo? Možná ale vaši snahu hatí plevel. Plevel je asi největším protivníkem všech zahrádkářů, pokud tedy pomineme škůdce. Plevel bere rostlinám potřebné živiny a taky je okrádá o vláhu. A také proto musí být bez milosti zklikvidován. Jenže jak si s ním poradit? Klasické vytrhávání ručně už vás unavuje? Pak zkuste i něco jiného. 

žena v zahradě

Na chemii raději zapomeňte 

Jistě, tak jako se vším, i s plevelem na zahradě se dá bojovat za pomoci chemie a chemických prostředků. Pokud se ale jedná o zahradu, platí, že by se měla chemie používat co nejméně a jen v opravdu těch nejnutnějších případech. Na boj s plevelem také není úplně nutné brát hned přípravky s obsahem chemických látek, raději vyzkoušejte triky, které životnímu prostředí nijak neuškodí. A o co jde? Máte toho celkem hodně na výběr, protože s plevelem si dokáže poradit třeba i pouze obyčejná horká voda. 

Ovšem pozor na to, kde plevel roste. Pokud se chcete zbavit nechtěného plevele mezi chodníkem, je to snazší, horkou vodu totiž můžete nalít na plevel, bez toho aniž byste museli být zvláště opatrní. Vždy je lepší nechat si uvařit vodu v rychlovarné konvici, z ní se vám dobře bude nalívat. Pokud máte plevel v záhoncích, tam buďte zvláště obezřetní. Horká voda totiž kořeny rostlin zcela poničí, takže pokud jde o plevel v záhonech, musíte mířit přesně a opravdu jen na samotné kořeny plevele a nikam jinam. 

plevel se dostane všude

Soda i speciální pomůcky 

Velmi dobře působí i ocet nebo jedlá soda. Jedlou sodou stačí jen plevel posypat, samozřejmě nezapomeňte, že musíte posypat nejen celou rostlinu ale i její okolí a takto postupujte po dobu několika dní. Plevel začne hynout a vy si můžete oddechnout. 

Jinak se plevel klasicky vytrhává a zde je třeba myslet na to, aby byl vytržen i s kořeny. K tomu vám dopomůžou nejrůznější pomůcky a vytrhávače plevele. S nimi jde práce více od ruky, je to snazší a i výsledky jsou určitě lepší. 

You may also like...