Co si představit pod pojmem pedik

Velmi zvláštní a neobvyklý název, s nímž se možná někteří z vás setkávají vůbec poprvé.

Pedik není pedikúra

Pedik nemá nic společného s pedikúrou a našimi obnaženými chodidly, někdy se toto slovo píše s písmenem G na konci, tedy pedig. Je to velmi dlouhá, pružná a zároveň pevná liána tropické rostliny, kterou dobře znají profesionální i amatérští výrobci proutěného zboží. Liána se jmenuje Calamus rotang a jistě ji budete znát pod zlidovělým názvem „ratan“.

ratanové košíky

Tento svérázný druh rostliny žije v oblastech s velmi vysokou vlhkostí vzduchu a vyšší teplotou v jihovýchodní Asii, liány jsou velmi dlouhé, některé měří až sto metrů, i když je jejich průměr ve srovnání s délkou velmi malý, řekněme několik centimetrů.

ratanová křesílka u moře

Zhotovují se z ní překrásné výrobky nábytku a bytových doplňků, možná, že i vy či vaši blízcí máte některý z nich doma. S ratanem se dá doslova kouzlit, je možné jej ohýbat do roztodivných tvarů, vplétat jednotlivé pruty mezi sebou, navazovat je a spojovat a projevit tak naplno svou vlastní tvůrčí fantazii. Schází-li vám inspirace, a chtěli byste si z něj něco vyrobit sami, stačí nahlédnout do galerie výrobků, s nimiž se lidé prezentují na Internetu.

Najdete tu různé tácky, podnosy, úložné krabice a boxy, koše, šuplíkovníky, prostory na šití a pletení, chlebníky, ošatky na ovoce a pečivo, kuchyňské prostírání, velikonoční či vánoční ozdoby, figurky na hraní i na ozdobu, dětské kočárky a celou řadu dalších výrobků.

Máte-li zájem získat tuto výchozí surovinu, není to problém, prodává se ve specializovaných obchodech v různých délkách a profilech kruhového nebo plochého tvaru. Vlastností pediku je schopnost absorbovat vlhkost a vodu, tudíž se velmi dobře tvaruje. Vzhledem k tomu, že je to přírodní materiál s vysokým podílem celulózy, můžete jej obarvit opět přírodními, netoxickými barvami na textilie nebo lazurami na dřevo.

You may also like...