Věděli jste, že podle některých statistik má skutečnost s úvěrovým produktem každý druhý Čech? Dnešní doba tomu navíc ještě přispívá a tak se není čemu divit, že čas od času se může téměř každý dostat do situace, kdy není zrovna peněz na zbyt. Vyřízení úvěru rozhodně není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Půjčku skutečně nezíská každý, kdo si o ní přijde do banky zažádat. Ba naopak po novele zákona z roku 2018 je v mnohých ohledech ještě složitější na úvěr dosáhnout než tomu bylo v minulosti. Pojďme se podívat na neprůstřelné důvody, kdy banka povětšinou přistoupí k zamítnutí žádosti o úvěr.
Nízká bonita žadatele
V současné době je na trhu přebytek likvidity a banky i nebankovní společnosti už několik let bojují doslova o každého nového klienta. Neustále se tak snaží přicházet s lákavějšími nabídkami, které by byly pro potencionální žadatele atraktivní. Proti nim ovšem stojí zákon o spotřebitelském úvěru a další legislativa, která dává za povinnost poskytovatelům úvěrů důkladnou lustraci každého žadatele. V případě, že by tak neučinily, mohl by dlužník úvěrovou smlouvu napadnout pro její neplatnost. Pokud by mu bylo dáno za pravdu, nadále by splácel jen dlužnou částku dle svých finančních možností bez nabíhajících úroků.
Bonitu žadatele ovlivňuje celá řada faktorů, jako je věk, platební minulost, finanční příjem, či záznamy v registrech dlužníků. Nebankovní společnosti pro žadatele se špatnou finanční minulostí nabízí třeba hypotéku bez příjmu Nebankovni-hypoteky-uvery či rychlé spotřebitelské úvěry.
Nesplnění podmínek
Každý věřitel má jinak nastavené podmínky pro schválení hypotečních či spotřebitelských úvěrů. Důležitá je plnoletost, nejvyšší věková hranice, kdy je možné žádat o úvěr, zákon nestanovuje. Nesmíme zapomenout ani na registry dlužníků, které jsou mnohdy příčinou zamítnutých žádostí.